Tegâbun Suresi ve Önemli Bir Mesaj

 

Surenin bir ayetinde şöyle buyrulmaktadır:

ذٰلِكَ بِاَنَّهُ كَانَتْ تَاْتٖيهِمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَيِّنَاتِ فَقَالُوا اَبَشَرٌ يَهْدُونَنَا فَكَفَرُوا وَتَوَلَّوْا وَاسْتَغْنَى اللّٰهُ وَاللّٰهُ غَنِىٌّ حَمٖيدٌ

“Bunun nedeni elçileri onlara, açık deliller getirdiğinde “Bir insan mı bize yol gösterecek?” diyerek inkâr edip yüz çevirmeleridir. Allah ise hiçbir şeye muhtaç olmadığını (onlara) göstermiştir. Zira Allah kendine yeterlidir, övgüye layık olandır.” (Tegâbun suresi,  6. ayet)

 

Tegâbun suresinin üzerinde durduğu ve muhatabının anlaması gereken konular, özetle şu şekildedir:

“Göklerde ve yerde olan her şey, Allah’ın sınırsız şanını yücelttiğini görmelisiniz.
Yaratılışta belli bir anlam ve amaç olduğunu anlamalısınız. Tarihte “Bir insan mı bize yol gösterecek?” diyerek arzularının peşinden koşanların hesap vermekten kaçtıklarını kavramalısınız. Böylece Mahşer Günü aldanmış olarak karşıma gelmemelisiniz. Sizi aldatan en önemli şey musibetlerdir. Ve bunun kaynağını iyi tespit etmelisiniz. Buna göre kötülüklerin vahiyden yüz çevirmekle yayıldığının şuurunda olmalısınız. Seçiminizde hürsünüz ama Allah’a güvenir ve İlahi vahyin rehberliğini tercih ederseniz başarırsınız. Vahiyden yüz çevirmenize yol açacak ailevi gerekçeler üretmemelisiniz. Mallarınız ve çocuklarınızla bir imtihan içinde bulunduğunuzu unutmamalısınız. Gücünüzün yettiği kadar Allah’a karşı gelmekten sakınmalı ve kendi iyiliğiniz için infak etmelisiniz.”

Tegâbun suresi, yanlış hesap yapmamak ve mahşer günü aldanmamak için kişiyi iman iddiasında doğru adımlar atmaya çağırır. Sevginin insanı doğru yoldan ayırıp yanlış yapmaya itmemesi için uyarır. Ahiretteki hesabın ağırlığı, dünyadayken neyin dost neyin düşman olduğunu bilmeyi ivedilikle gerekli kılar. O hâlde ailevi gerekçelerle üretilen şahsi çıkarların, hakikate imanın, yani toplumun huzurunun önünde bulunmaması bir zarurettir.

 

Bunlara da Bakabilirsiniz

Tahrim Suresi Bağlamında Kadının Ailesini Koruması

-Evlenmeden önce mutlaka okunması gereken sure- 1. Ey Peygamber! Eşlerin(den herhangi biri)ni memnun etmek için, …