Dini Doğru Anlamak Ne Kadar Zor

Bir insan düşünün
Fransız. Kendince bir hakikat arayışı var. Kur’an meali üzerinden doğru bir perspektif yakalaması mümkün mü? İran, Suud, Pakistan, Lübnan veya Afganistan gibi İslam ülkelerinin hangisine yönelirse İslam’ı doğru öğrenme şansı olabilir! Bu nedenle gayr-ı müslimlerin duygusal anlamda bir yönelişle ya da aradıkları bir cevapla karşılaşarak hidayet bulmalarının örnekleri çok. Fakat doğru bilgiyle sonuç alanları neredeyse yok gibi…

Bir insan düşünün
Anne-babasından itibaren dinle çok yoğun bir ilişkisi yok. Yediği önünde yemediği arkasında. Kolejde okumuş. Bir batı dilini ve kültürünü çok iyi biliyor. Hatta onlar gibi düşünüp yaşıyor. Dedesi veya babaannesi hakkında anlatılan birkaç geleneksel hikâyeden başka kendi kültürüne ve özellikle dine yabancı. Şimdi bu kişinin etrafına bakarak mevcut cemaat veya hocaların gündeminden doğru bir din anlayışına varması mümkün mü?

Bir insan düşünün
Öğrencilik yılları bir cemaatin yurtlarında geçmiş. Derslerine katılmış, hocalarını dinlemiş ve onların burslarıyla büyüyüp serpilmiş.

Bir insan düşünün
Romanya’nın bir taşra kasabasında yirmili yaşlarına kadar yaşamış. Hiç cami görmemiş, ezan dinlememiş, bir müslümanla oturup kalkmamış. İslam hakkında bildiği tek şey televizyonda gördüğü terörist haberleri.

Bir insan düşünün
Sakallı ve namaz kılan bir hacının gadrine uğramış. Çekini senedini ondan tahsil edememiş.

Bir insan düşünün
İslam ülkelerinin sosyal, ekonomik ve kültürel tablolarına bakıyor. Suç işleme oranlarını tarıyor. Adalet, eşitlik ve özgürlükle ilgili kafasındaki soruları cevaplamaya çalışıyor.

Gerçekten dini doğru anlamak ve iyi bir müslüman olmak ne kadar zor. Öyle değil mi?

Bunlara da Bakabilirsiniz

Tegâbun Suresi ve Önemli Bir Mesaj

  Surenin bir ayetinde şöyle buyrulmaktadır: ذٰلِكَ بِاَنَّهُ كَانَتْ تَاْتٖيهِمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَيِّنَاتِ فَقَالُوا اَبَشَرٌ يَهْدُونَنَا …