Dini Doğru Anlamak Ne Kadar Kolay

Bir insan düşünün
Müslüman. Teslim olmuş. Özgür, adil ve eşit bir dünya hayali var. Dinin emir ve yasaklarını hayattan koparıp ayırmıyor. Hayatı ve dini bir bütün olarak anlama ve yaşama çabasını, uzun soluklu bir mücadele olarak görüyor.

Bir insan düşünün
Aklının her şeye yetmeyeceğinin farkında. Ama akla ters gelen şeyleri de kabul etmiyor. Bakıyor, görüyor, gördükleri üzerinde düşünüp yeni şeyler üretmeye çalışıyor. Allah dışında sorgulanmayacak bir şey olmadığını öğrenmiş. Araştırmadan kabullenmiyor. Dinin akla verdiği önemi kavramış. Anlamaya ve öğrenmeye çabalıyor.

Bir insan düşünün
Dinin aslıyla yorumları arasındaki farkı biliyor. Bu yüzden hiçbir yorumu aslın yerine koymuyor. Hiçbir yorumun son söz olamayacağının bilincinde. Sözü dinliyor ve en güzeline uymayı seçiyor.

Bir insan düşünün
İnsanın onurunu önemsiyor. Dinin asıl amacının bunu korumak olduğunun şuurunda. İnsana zarar verecek şeylerle dinin bir alakası olamayacağını biliyor. Kendisine ve başkalarına zarar vermekten kaçınıyor.

Bir insan düşünün
Rabb’inin onun sadece iyiliğini istediğini fark etmiş. Her şeyden önce onun koyduğu ölçüleri önceliyor. Bütün insanların huzur ve barışının bu yoldan geçtiğini görmüş. Kur’an’ı başucu kitabı yapmış. Hayatı o penceren seyrediyor. Doğru yolu bulma istediği sürekli. Kötülüklerden olabildiğince kaçınıyor.

Bir insan düşünün
Ölümün her şeyi sıfırladığının bilincinde. Mala mülke önem vermiyor. Paylaşmayı ve yardımlaşmayı ilke edinmiş. Dünyanın herkes için yaşanabilir bir yer olması için çabalıyor.

Gerçekten dini doğru anlamak ve iyi bir müslüman olmak ne kadar kolay. Öyle değil mi?

Bunlara da Bakabilirsiniz

Tegâbun Suresi ve Önemli Bir Mesaj

  Surenin bir ayetinde şöyle buyrulmaktadır: ذٰلِكَ بِاَنَّهُ كَانَتْ تَاْتٖيهِمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَيِّنَاتِ فَقَالُوا اَبَشَرٌ يَهْدُونَنَا …